Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

Mapy IENC (ang. Inland Electronic Navigational Chart) – elektroniczne mapy nawigacyjne dla żeglugi śródlądowej są produktem standaryzowanym co do struktury, formatu i zawartości.
W Polsce jedyną upoważnioną do wydawania map IENC instytucją jest Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Produkowane mapy przeznaczone są do wykorzystania w urządzeniach obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych Inland ECDIS.

Mapa IENC zawiera wszystkie niezbędne informacje dla prowadzenia bezpiecznej żeglugi. Dzięki dodatkowym treściom, znacznie poprawia komfort prowadzenia nawigacji. Dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi mapy IENC powinny zawierać następujący zestaw danych:

  • linię brzegową,
  • konstrukcje brzegowe stanowiące niebezpieczeństwo dla nawigacji,
  • kontury śluz i jazów,
  • granice torów wodnych,    
  • oś toru wodnego wraz z kilometrażem/ hektometrażem,
  • pomoce nawigacyjne takie jak: stawy, pławy, światła i znaki żeglugowe,
  • odosobnione niebezpieczeństwa.

Dzięki wdrożeniu usług informacji rzecznej RIS na odcinku Odry: od mostu autostradowego
w Świecku do Szczecina oraz na odcinku Warty od Kostrzyna nad Odrą do miejscowości Świerkocin, użytkownicy dróg wodnych mogą bezpłatnie korzystać z śródlądowych elektronicznych map nawigacyjnych na tych odcinkach.

Proces opracowywania map IENC udostępnianych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie:

Poniżej przedstawiono fragment elektronicznej mapy nawigacyjnej na terenie Szczecina:

ECDIS ŚRÓDLĄDOWY

System obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) jest informacyjnym systemem nawigacyjnym integrującym na jednym wyświetlaczu elektroniczną mapę nawigacyjną oraz informację pochodzącą z nawigacyjnych czujników pomiarowych. System, zainstalowany na jendostce pływającej wspomaga nawigatora w planowaniu i kontroli trasy.

System ECDIS śródlądowy (Inland ECDIS) jest rozszerzeniem standardu ECDIS, gdzie uwzględniono specjalne wymagania dla śródlądowych elektronicznych map nawigacyjnych IENC. System musi być zdolny do prezentowania obrazu radarowego i danych mapowych na wspólnym wskaźniku, które muszą być zgodne co do zakresu, pozycji i orientacji.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE DLA ECDIS

RODZAJ WARIANTU OPIS GRAFIKA
Wariant minimalny

komputer PC + monitor

antena GPS

oprogramowanie dla ECDIS

Wariant z wykorzystaniem AIS

komputer PC + monitor

antena GPS (opcjonalnie kompas satelitarny- dodatkowo jako wskaźnik kursu)

oprogramowanie dla ECDIS

transponder AIS wraz z anteną VHF

Wariant nawigacyjny z wykorzystaniem AIS oraz radaru

komputer PC + monitor

antena GPS (opcjonalnie kompas satelitarny- dodatkowo jako wskaźnik kursu)

oprogramowanie dla ECDIS

transponder AIS wraz z anteną VHF

radar

 

Zasady korzystania

ZASADY KORZYSTANIA ZE ŚRÓDLĄDOWYCH ELEKTROICZNYCH MAP NAWIGACYJNYCH (IENC)

I. Każdy może bezpłatnie korzystać z Elektronicznych Śródlądowych Map Nawigacyjnych (IENC) dla celów poglądowo – informacyjno – nawigacyjnych. Niedopuszczalne jest korzystanie z map IENC dla innych celów niż wskazany.

II. Uprawnienie do bezpłatnego korzystania z map IENC oznacza wyłącznie możliwość przeglądania jego zawartości w aplikacjach przeznaczonych do przeglądania map IENC lub prowadzenia nawigacji.

III. Kopiowanie i edytowanie zawartości map IENC oraz ewentualne późniejsze utrwalanie i rozpowszechnianie skopiowanej/edytowanej zawartości, jest możliwe tylko pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

IV. Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie zastrzega, że pomimo dołożenia należytej staranności dane zawarte w mapach IENC mogą nie odpowiadać aktualnemu stanowi faktycznemu i prawnemu, a zatem mogą być niedokładne, niekompletne bądź nieaktualne.

V. Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie nie ponosi odpowiedzialności za efekty decyzji, które zostały podjęte w oparciu o mapy IENC.

VI. Ewentualne prośby lub zmiany na mapach należy przesyłać na adres: ris-odra@szczecin.uzs.gov.pl

 

ZASIĘG KOMÓREK IENC IENC

Mapy opracowane zostały w standardowym formacie *.000 dla aplikacji ECDIS.

Opublikowane śródlądowe elektroniczne mapy nawigacyjne dla obszaru objętego usługami informacji rzecznej RIS na Odrze oraz Warcie przygotowane zostały w oficjalnym formacie plików, przystosowanym do obsługi przez śródlądowe systemy zobrazowania elektronicznej mapy i informacji nawigacyjnej (Inland ECDIS – ang. Inland Electronic Chart Display & Information System). Do przeglądania zawartości map (IENC) niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie obsługujące dany format plików w standardzie 2.3 oraz 2.4.

Jednocześnie informujemy, że producenci systemów Inland ECDIS udostępniają darmowe specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające przeglądanie map (IENC) również na komputerach osobistych, przenośnych itp.

Oprogramowanie można pobrać ze strony: https://www.sevencs.com/products/software-downloads/ lub http://www.teledynecaris.com/en/products/easy-view/